Rekonštrukcia Visolaje

Projekt:
2013
Realizácia:  
plánovaná na rok 2014
Dom pre 4-člennú rodinu
Zastavaná plocha:
107 m²
Úžitková plocha:
1NP: 84 m²
2NP: 89 m²
Lokalita:
Visolaje, okres Púchov
Konštrukcia: 
prízemie: pôvodné murivo+ 80mm sklenná vata
obvodový plášť:  Ytong 300 + 80mm sklenná vata
strecha: Plechová krytina, zateplenie 200mm sklenná vata

Autor:
Ing.arch. Matej Babuliak
Ing.arch. Eva Kravcová

Popis:

Existujúci pôvodný objekt sa nachádza na spoločnom dvore so susedným objektom - dom rodičov. Do tohto dvora je orientovaná hlavná fasáda objektu. Obdobie vzniku pôvodného rodinného domu je odhadované okolo roku 1960. Objekt je murovaný, samostatne stojaci, nepodpivničený, dvojpodlažný so štítmi a sedlovou strechou. Podkrovie objektu je nevyužívané (povala). Dispozíciu objektu tvoria za sebou radené priechodné izby. Konštrukcie stien, podláh a strechy nevyhovujú súčasným požiadavkám na teplotechniku budov pre bývanie. Orientácia štítov objektu je východ - západ.

Predmetom riešenia je celková rekonštrukcia objektu rodinného domu. Návrh počíta s asanáciou krovu a s realizáciou druhého nadzemného podlažia, ktoré bude vysunuté nad prvým nadzemným podlažím, čím , spolu s opornými stĺpmi vznikne arkáda na čelnej fasáde objektu. Navrhovaný stav je teda dvojpodlažný s asymetrickou sedlovou strechou.

Pôdorysný tvar nového objektu sa nemení. Navrhovaný stav rešpektuje vnútorné delenie priečok a zachováva takmer všetky vnútorné steny. Navrhovaný stav taktiež zachováva charakter pôvodnej uličnej fasády, aby sa nenarušil ráz vidieckej ulice. Hlavnou dominantou objektu sa stáva stĺporadie a následná „obruba“ okolo celého domu.

Navrhovaný RD obsahuje jednu bytovú jednotku. Na prízemí je navrhnutá denná časť – obývacia izba s kuchyňou a jedálňou, pracovňa, WC a technická miestnosť. Z obývacej izby sa priamo vychádza na krytú terasu. Na poschodí je navrhnutá nočná zóna – štyri spálne, dve kúpeľne, šatník a práčovňa.