Rodinný dom Soblahov

Projekt:
2015
Realizácia:  
plánovaná na leto 2015
Dom pre 4 -člennú rodinu
Zastavaná plocha:
125,9 m²
Úžitková plocha:
165,7 m²
Kategória: 
energeticky úsporný dom
Lokalita:
Soblahov-Trenčín
Konštrukcia: 
Ytong+tepelná izolácia

Autor:
Ing. arch. Matej Babuliak

Popis:

Predmetom riešenia je návrh novostavby – rodinného domu. Objekt novostavby je navrhovaný ako murovaný, samostatne stojaci, dvojpodlažný s rovnou strechou, terasou a prístreškom pre parkovanie. Základnou myšlienkou návrhu bolo vytvoriť moderný rodinný dom slúžiaci pre potrebu štvorčlennej rodiny. Dom bol navrhovaný tak, aby sa čo najlepšie využil daný pozemok, ktorý je má mierny terén. Ťažiskom návrhu bolo vytvoriť pohodlné parkovanie prepojené s domom a príjemnú terasu využívajúcu výhľad, ktorý pozemok poskytuje. Samotný návrh domu je veľmi jednoducho koncipovaný. Na prvom podlaží sa nachádza priestranná obývacia izba s čiastočne oddelenou kuchyňou, zázemie domu a terasa prepojená s obývacou izbou. Na druhom podlaží sú umiestnené spálne a priestranná kúpeľňa. Spálňa rodičov má zároveň svoju vlastnú kúpeľňu.

Vzhľad domu je riešený pomocou prelínajúcich sa horizontálnych hmôt. Charakter jednotlivých hmôt je vyzdvihnutý pomocou materiálového prevedenia. Horizontálny charakter domu je tvorený  tmavým obložením strechy a obrubou medzi podlažiami. Táto hmota je na jednej strane domu prepojená obložením steny a na druhej strane domu prechádza do prestrešenia terasy a obloženia jej opornej steny. Materiálovo je tento prvok myslený ako obklad Cetris doskou.  Ako akcent pôsobí drevený obklad spájajúci okná na druhom podlaží, tento prvok podčiarkuje horizontálnosť línií domu.

Zámerom bolo navrhnúť objekt rodinného domu v Soblahove tak, aby uspokojil nároky 4 člennej rodiny a vyťažil čo možno najviac z daného pozemku a poskytol nádherný výhľad.