Šarišké Michaľany

Rekonštrukcia obývačky, kuchyne a haly s jedálňou

Projekt:
2013
Realizácia:  
leto 2013
Riešená úžitková plocha:
45 m²
Lokalita:
Šarišské Michaľany

 

Autor:
Ing.arch. Eva Kravcová

 

 

Popis:

Rekonštrukcia dennej zóny - obývacej izby, haly a kuchyne v 20 ročnom dome. Investori mali požiadavku na rekonštrukciu interiéru v rustikálnom štýle, ktorý by vytvoril ucelený reprezentatívny spoločenský priestor, zväčšil jedáleň a umožňoval príležitostne uzavretie kuchyne. Celý interiér je navrhovaný s ohľadom na zachovanie súčasného historizujúceho nábytku.

Ústredným motívom návrhu sú oblúkové priedely, ktoré opticky rozdelia priestor na tri časti - reprezentatívny vstup, jedáleň a samotnú obývačku. Všetky oblúky ústia do jestvujúceho piliera a upriamujú pozornosť na nový prvok - biokrb. Poloha kuchyne a jedálne sa prehodili, čím sa priestor otvoril a presvetlil. Jedáleň má teraz dostatok miesta na umiestnenie historizujúceho stola tak, aby mohol každý vstať a obísť stôl kedy chce. Kuchyňa sa tak dostala z tmavého severného kúta do presvetleného južného výklenku.

Obývačka -  Vybúrala sa priečka za pôvodnou kuchyňou, nad okna sa navrhli dlhé záclony, aby sa zakryli radiátory, koberec sa zredukoval len pod sedenie, aby vynikla nová drevená podlaha.

Kuchyňa - Navrhli sa dve SDK priečky obložené tehlovým obkladom. V jednej budú dvojité posuvné dvere  - aby vznikol čo možno najväčší priestor keď bude kuchyňa otvorená. Kuchyňa je riešená formou  jednoduchých foriem, aby vynikol tehlový obklad. Napravo v kuchyni je vysoká zostava, kde je zabudovaná chladnička, rúra na pečenie a mikrovlná rúra. Táto zostava poskytuje veľa úložného priestoru na veci z komory. Vo výklenku je len nízka linka s dresom. Naľavo je varná doska s dominantným digestorom.