Vidiecky rodinný dom

Projekt:
2016
Realizácia:  
plánovaná na leto 2016
Dom pre 6 -člennú rodinu
Zastavaná plocha:
169,6 m²
Úžitková plocha:
264,98 m²
Kategória: 
energeticky úsporný dom
Lokalita:
Brieštie, okres Turčianske Teplice
Konštrukcia: 
Ytong+tepelná izolácia

Autor:
Ing. arch. Eva Babuliaková

Popis:

Riešený objekt sa nachádza v katastrálnom území Brieštie, v obytnej zóne v intraviláne obce. Dom je situovaný v malebnom dedinskom prostredí na úzkom pozemku na úpätí kopca. Terén je prevažne rovinatý, za domom prudko stúpa.Objekt je murovaný jednopodlažný so sedlovou strechou a povalou, situovaný ako sólová stavba na pozemku investora. Pre účely bývania si objekt vyžaduje rekonštrukciu. V súčasnej dobe nie je obývaný, ani nijako využívaný.

Predmetom riešenia je návrh rekonštrukcie existujúceho rodinného domu na luxusné víkendové bývanie. Návrh počíta s asanáciou krovu a s realizáciou druhého nadzemného podlažia, ktoré bude spolu s prvým nadzemným podlažím rozšírené o drevenú konštrukciu zimnej záhrady. Zimná záhrada má typické vidiecke tvaroslovie, ktoré je v kontraste s modernými prvkami domu. Súčasne však nadväzuje na vidiecky charakter okolitého prostredia.

Dispozične je denná zóna riešená na poschodí, s priamym prístupom do záhrady na kopci. Dennú zónu tvorí veľkopriestor obývacej izby, jedálne a kuchyne s komorou, ktorý je otvorený do zimnej záhrady, ďalej pracovňa, spálňa rodičov, šatník a kúpeľňa s WC.  Na prízemí je nočná zóna, ktorú je možno využiť aj na samostatné ubytovanie/prenájom. Prízemie pozostáva z dvoch spální, samostatného WC, kúpeľne, technickej miestnosti a skladu s vínnou pivnicou. Objekt disponuje aj malým wellness, kde je riešená infra sauna, jacuzzi, WC, sprchový kút a odpočinková zóna.

Zámerom bolo navrhnúť rekonštrukciu objektu tak, aby sa zachovala malebná vidiecka atmosféra miesta a zároveň vzniklo komfortné bývanie uspokojujúce nároky 4 až 6 člennej rodiny.