Víkendový dom v Bukovej

Projekt:
2014
Realizácia:  
plánovaná na jar 2015
Víkendový dom pre 4-člennú rodinu
Zastavaná plocha:
85,2 m²
Úžitková plocha:
72,4 m²
Kategória: 
energeticky úsporný dom
Lokalita:
Buková
Konštrukcia: 
drevená sendvičová konštrukcia

Autor:
Ing. arch. Eva Kravcová

Popis:

Objekt víkendového rodinného domu je navrhovaný ako drevostavba, jednopodlažný, samostatne stojaci, s pultovou strechou a pergolou prestrešujúcou terasu. Základnou myšlienkou návrhu bolo vytvoriť jednoduchý kompaktný tvar, ktorý zapadne do prostredia a poskytne jeho užívateľom možnosť oddychu a relaxácie.
Objekt je kvôli súkromiu užívateľov umiestnený na konci pozemku. Vstupuje sa cez prekrytú terasu do zádveria. V nadzväznosti na vstupné priestory sú dve spálne, kúpeľňa a veľkopriestor - obývacia izba s kuchyňou a jedálňou. Okenné otvory zo všetkých obytných miestností sú kvôli presvetleniu navrhované ako francúzske. Na terasu, ktorá je hlavným oddychovým miestom, je prístup ako z obývacej izby , tak z oboch spální. Súčasne je z terasy prístupná kôlnička, ktorá je pričlenená ku objektu. Kôlnička tak vytvára na terase akési závetrie a súčasne nenarúša výhľady z interiéru.
Hmotovo je objekt delený na dve časti - samotný víkendový dom a spomínanú kôlničku. Rôzne funkcie sú odzrkadlené aj fasádnym riešením. Celá hmota kôlničky je navrhovaná s dreveným obkladom, zatiaľ čo objekt domu je omietnutý a dreveným obkladom je zvýraznený iba hlavný vstup a priestor na odkladanie dreva. Kombinácia dreva a bielej omiety vytvára na fasádach príjemný rytmus. Parkovanie pre dve vozidlá je na spevnenej ploche na začiatku pozemku v nadväznosti na prístupovú cestnú komunikáciu.
Zámerom bolo navrhnúť objekt Víkendového domu v Bukovej tak, aby poskytoval súkromie a oddych a vytvoriť v ňom modernú a efektívnu vnútornú prevádzku uspokojujúcu nároky 3-4 člennej rodiny.